Jak psát závěrečné a kvalifikační práce je název publikace, kterou vydalo nakladatelství Enigma. Elektronicky si lze knihu objednat.
Kvalifikační práce může být:
- bakalářské práce
- diplomové práce
- dizertační práce
- specializační práce
- habilitační práce
- seminární a ročníkové práce
- práce studentské vědecké a odborné činnosti
- jak vytvořit bibliografické citace a odkazy
- citovat tradiční a elektronické dokumenty
Příručka je určena všem, kteří stojí před úkolem napsat referát, seminární nebokvalifikační práci.
Na rozdíl od jiných příruček k úpravám vysokoškolských kvalifikačních prací, přináší mj. podrobnou interpretaci platných norem ISO 690 a ISO 690-2 pro zpracování bibliografických citací včetně citací elektronických zdrojů všeho druhu s praktickými příklady, pracuje s novými metodami ukládání, vyhledávání a zpracování informací potřebnými k vlastnímu studiu, s novými typografickými metodami v počítačovém zpracování pro správnou formální úpravu vysokoškolské práce.
Doporučení v předkládané publikaci mohou být ale zároveň jen jedním ze způsobů úpravy kvalifikačních prací. Řada institucí si také často vytváří svá vlastní pravidla, která se mohou dokonce od norem a doporučení ISO odklánět a přihlížejí ke zvyklostem oborovým, včetně zahraničních způsobů. V každém oboru bychom našli zvláštnosti a je třeba respektovat zvyklosti lékařů, chemiků či historiků nebo literárních vědců včetně používané rozdílné terminologie. Proto čtenář a uživatel této příručky nechť si bere ty zásady a rady a doporučení, které považuje za rozumné, vhodné a efektivní pro svou práci.
Co nabízejí jednotlivé kapitoly:
Kapitola první se věnuje vlastní duševní přípravě psaní písemné práce. V dalšíchkapitolách se čtenář seznámí s typografickými zásadami formální úpravy prací.Pátá kapitola se podrobně zabývá strukturou práce a její úpravou, včetně titulního listu, problematice tvorby abstraktu, uspořádání kapitol, odstavců apod. Šestá kapitola se speciálně věnuje psaní referátů a kratších školních prací. Sedmá až desátá kapitola nabízejí podrobný vhled do zpracování bibliografických odkazů a citací tištěných a dalších dokumentů podle norem ISO 690 a ISO 690-2 s mnoha praktickými ukázkami. Jedenáctá až čtrnáctá kapitola pracuje s bibliografickými odkazy a citacemi veškerých elektronických zdrojů, se kterými se může autor kvalifikační práce setkat. Nechybí problematika různých typů odkazů v textu, poznámkování pod čarou, tvorba závěrečných soupisů použité literatury.
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment